Morawy – Republika Czeska

Remove the row

Column: 1

Column: 2

Czy wiesz, że stary region morawski leży na 49 równoleżniku szerokości północnej, tak samo jak Szampania, Alzacja i region Mozeli?

Jeśli zatem cenisz szampańskie bąbelki, alzackie traminery czy mozelskie rieslingi, zaskoczy Cię jak bardzo polubisz morawskie muszkaty, malwerinę, palavę i wiele innych win w odsłonach od świeżych, mineralnych wytrawności po wciąż kuszące aromatem i szlachetnością wina słodkie z późnych zbiorów.

Specyficzny mikroklimat tego miejsca z odrobiną rześkiego powiewu północy sprawia, że wina stąd po prostu pachną!

Morawy to przedni region winiarski z barwną tradycją tworzenia win oraz bezpretensjonalnej radości obcowania z nimi.

Od lat Morawianie świętują picie pierwszej butelki młodego wina, w dniu Świętego Marcina 11 listopada. Winem świętomarcińskim popija się pieczoną gęś z czerwoną kapustą i knedlikami.

Brzmi znajomo? Zapraszamy zatem na medalowe wina z Moraw!

Zobacz naszą listę Davinus: pobierz

Dealu Mare – Rumunia

 

Deulu Mare ( Wielkie Wzgórze) – region winiarski w Rumunii położony u południowych stóp Karpat, zwany jest rumuńską Toskanią. Winiarnia Vitis Metamorfosis pozostaje w rękach legendarnej włoskiej rodziny ANTINORI.

Została założona w 2008 roku przez słynnych Toskańczyków, którzy spędzając wakacje na południu Rumunii zachwycili się miejscem i fantastycznym potencjałem do tworzenia win światowej klasy. Winorośl uprawiana jest tu na łagodnych zboczach przypominających ukształtowanie terenu we francuskiej Burgundii, a położenie geograficzne na 45 równoleżniku jest niemal na identycznym poziomie co Bordeaux i Piemont. Karpaty stanowią naturalną ochronę winnic od chłodniejszej Północy, dzięki czemu powstają tu wina dojrzałe i ciepłe, przypominające nieco wina z Nowego Świata. Do tej pory zainwestowano 5.000.000 Euro w nabyte 100 ha ziemi, tworząc nowoczesną i ukierunkowaną ekologicznie winiarnię.
Obok klasycznych odmian burgundzkich i bordoskich Metamorfosis jest nastawione na promowanie dobrych odmian lokalnych. W 2013 roku pierwsze 15 hektarów ziemi otrzymało certyfikat rolnictwa ekologicznego od BIO Garantie – europejskiego lidera kontroli i certyfikacji BIO.

Winiarnia znajduje się w Vadu Săpat w gminie Prahova.
Wszystkie wina mają apelację DOC – CMD.

 

Remove the row

Column: 1

 

Column: 2

 

 

VIA MARCHIZULUI DOC – CMD Dealu Mare – ekologiczne ECO

To limitowane wino certyfikowane ekologicznie z lokalnej odmiany czerwonej Negru de Dragasani. Choć w 2013 roku wyprodukowano tylko 7 830 butelek, wino natychmiast stało się hitem sprzedażowym. Głęboki, czerwony kolor, aromaty jeżyn z nutami fig i czekolady oraz wanilii. Świeże, soczyste z okrągłymi taninami w długim finiszu. 10 miesięcy w dużej beczce.

Remove the row

Column: 1

Column: 2

 

 

CANTVUS PRIMUS Cabernet Sauvignon DOC –CMD Dealu Mare

Niepowtarzalne, wyrafinowane i eleganckie wino demonstrujące możliwości regionu dla win premium. Pełne aromatów czarnych, dojrzałych owoców z czekoladowymi i waniliowymi tonami. Beczka 18 miesięcy. Doskonałe do wyrafinowanych czerwonych mięs i dziczyzny. Medal – „Mistrzowie Cabernet Sauvignon” Londyn 2015.

 

Remove the row

Column: 1

Column: 2

 

 

CANTVUS PRIMUS Feteasca Negra DOC –CMD Dealu Mare

Obfite, wyrafinowane i eleganckie wino z aksamitnymi taninami. Aromaty słodkich wiśni i śliwek oraz konfitur. W smaku nakładają się elementy mineralne ze słodko – pikantnymi nutami. Idealne do serów i potraw z grzybami leśnymi. Brązowy medal na Decanter – Wielka Brytania 2015

Remove the row

Column: 1

 

Column: 2

 

 

VIILE METAMORFOSIS Cabernet Sauvignon DOC-CMD Dealu Mare

Jasny rubinowy kolor. Ekspresyjne aromaty jeżyny i czarnej porzeczki, z nutą pieczonego tosta i pieprzu po 18 miesiącach w dużych dębowych beczkach. Pełne, dobrze wyważone, klasyczne cabernet sauvignon.

Wyróżnienia:
Brązowy Medal – Global Cabernet Sauvignon Masters -Wielka Brytania (2015)
Wyróżnienie specjalne – DECANTER, Wielka Brytania (2016)

Remove the row

Column: 1

Column: 2

 

 

VIILE METAMORFOSIS Pinot Noir DOC-CMD Dealu Mare

Jasna rubinowa barwa, klasyczne aromaty czerwonych owoców, z wyraźną wiśnią i lekko pikantnym dymem po dębowej beczce – 8 miesięcy. Harmonijne, czarujące i eleganckie w smaku z dyskretnymi taninami, w długim zakończeniu.

Remove the row

Column: 1

 

Column: 2

 

 

VIILE METAMORFOSIS Feteasca neagra DOC- CMD Dealu Mare

Wino o intensywnym rubinowym kolorze. Przyjemny aromat czarnej wiśni i śliwek, w połączeniu z pikanterią lekko zadymionych od starzenia w dębowych beczek – 8 miesięcy. W ustach słodkie taniny i przyjemny owocowy smak.

Remove the row

Column: 1

Column: 2

 

 

VIILE METAMORFOSIS Dulce DOC- CT Dealu Mare – ECO

Wino białe, słodkie ( 78 gr/L) stworzone z selekcjonowanych gron późnego zbioru organicznych białych odmian (Muscat, Tamaiosa, Romanesca, Feteasca Regala i Alba). Silny aromat dojrzałych gruszek i owoców tropikalnych przechodzi w rozkoszny smak z nutami miodu i doskonałą harmonią słodyczy z kwasowością, które pozostawiają przyjemne i trwałe uczucie w ustach. Polecane dobrze schłodzone do 6 st. do szarlotek jabłkowych, gruszkowych i rodzynkowych oraz świeżego sera.

Remove the row

Column: 1

Column: 2

 

 

VIILE METAMORFOSIS Muscat Ottonel & Tamaiosa Romaneasca DOC – CMD Dealu Mare – ekologiczne ECO

Wino białe, wytrawne z połączenia muszkata i lokalnego szczepu Tamaiosa Romaneasca. W bogatym bukiecie wyczuwalne płatki róż i cytrusów. Świeże z odrobiną wyrafinowanej pikanterii doskonale zaostrza apetyt.

Wyróżnienia:
Złoty Medal – IWCB, RO (2016)

Remove the row

Column: 1

Column: 2

 

 

FLUTURI Feteasca regală 2014 – DOC-CMD Dealu Mare – ekologiczne ECO

Białe wino ekologiczne z lokalnej odmiany charakteryzującej się ekspresyjnym aromatem żółtych owoców i wyraźną nutą zielonego jabłka. Świeże i harmonijne z lekką pikanterią pobudzającą apetyt.

Wyróżnienia:
Brązowy medal Decanter 2015 Wielka Brytania.

Remove the row

Column: 1

 

Column: 2

 

 

FLUTURI Merlot DOC-CMD Dealu Mare

Młode, bardzo przyjemne aromaty owoców leśnych – jagód i jeżyn. Na podniebieniu gładkie i dobrze wyważone. Wszechstronne i łatwe do picia.

Inne wina

Lista wszystkich naszych win: pobierz